Etiketler

Enerji Bakanlığıyla ilişkili kurumlarda kaç mühendis var?

Akajans'ın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakanlıkla ilişkili 8 şirket ve kurumda yaklaşık 3 bin mühendisin çalıştığını bildirdi.

'Solar Impulse 2' dünya turunun 9. etabını tamamladı

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya turunun 9. etabını tamamlayarak California'ya ulaştı.

Cem Uzan'ın açtığı dava reddedildi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Cem Uzan tarafından Tahkim'de açılan davayı kazandı. Hakem Heyeti, Cem Uzan'ın 2,5 milyar euro tazminat talebini reddetti.

Yenilenebilir enerjide hedef 900 milyar dolar

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı Genel Direktörü Adnan Amin, dünya genelinde yenilenebilir enerji yatırımlarının 2050 yılında toplam 900 milyar dolara ulaşması gerektiğini söyledi.

Şehir hastaneleri 'akıllı hastane' olacak

Sağlık Bakanlığı'nca kamu-özel işbirliği ile gerçekleştirilen "Şehir Hastaneleri" projesiyle, Türkiye 41 bin 091 yataklı enerji verimliliği yüksek, deprem izolatörlü, dijital özellikli "akıllı hastanelere" kavuşacak.

Enerjide akıllı şebekeyle 15 milyar liralık tasarruf

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Kuruöz, "Geçen yıl elektrik tüketimine yaklaşık 98 milyar lira harcandı. Akıllı şebekelerle bu miktarın 15 milyar lirasının tasarruf edilmesi potansiyeli var." dedi.

Rusya petrol anlaşmazlığında Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Katar’da gerçekleştirilen petrol zirvesinden sonuç alınamamasıyla ilgili olarak Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Türkiye enerji mimarisinde 40. sıraya yükseldi

Türkiye geçen yıl enerji mimarisi alanında bir önceki yıla göre 14 basamak yükselerek dünyada 40'ıncı sıraya çıktı.

'Biz enerjiyi milletimizden alırız'

Başbakan Davutoğlu, "Biz enerjiyi milletimizden alırız, hem çalışırız hem de nakış nakış bu ülkenin birliği, beraberliği için yola düşer, milletimizi buluştururuz." dedi.

'Gazprom ile Türk şirketleri anlaştı'

Türk ithalatçı doğalgaz şirketlerinin yetkilileri, Rus enerji şirketi Gazprom ile fiyat anlaşmazlığında çözüme varıldığına ilişkin haberleri doğruladı.

'Gazprom ile Türk özel sektör tedarikçileri anlaştı' iddiası

Rus enerji şirketi Gazprom ile Türkiye’deki özel doğalgaz ithalatçı firmaları arasındaki fiyat anlaşmazlığında çözüme varıldığı iddia edildi.

Rosneft, Gazprom'u geçerek Rusya'nın en değerli şirketi oldu

Rus petrol şirketi Rosneft’in piyasa değeri, 2006 yılında halka açılmasından bu yana ilk defa Rus enerji devi Gazprom’u geçti.

Kendi elektriklerini ürettiler 15 bin lira kazanç sağladılar

- Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi enerji panelli santraliyle kendi elektriğini üretip, 4 ayda 15 bin TL kazanç sağladı

Güneş enerjisinde yerli üretim dönemi başlayacak

- GÜNDER Başkan Yardımcısı Özberk: - "Şu an panellerin yaklaşık yüzde 50'si yerli ama en önemli parça olan hücre, ithal. Bunun yerli olması için bazı firmalarımızın çok ciddi girişimleri var. 2017 yılında ülkemizdeki güneş enerjisi panellerinin tamamı yerli olacak"

ANKAPARK'a 6 bin 500 araçlık otopark yapılacak

- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, ANKAPARK'ta 6 bin 500 aracın park edebileceği bir otopark yapılacağını, enerji maliyetini düşürmek için otopark alanına güneş panelleri yerleştirmeyi düşündüklerini bildirdi

İzmir'de jeotermalden elektrik üretilecek

-İzmir Jeotermal AŞ ile RSC Elektrik arasında Seferihisar jeotermal sahasında elektrik enerjisi üretilmesi amacıyla sözleşme imzalandı -Artes Enerji Yöneticisi Çakmak: -"20-22 ay içinde 8-10 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretmeyi planlıyoruz"

"Ekolojik stat" yüzde 99 hazır

- Sivas'ta yaklaşık 3 yıl önce yapımına başlanan, çatıda biriken yağmur ve kar sularını depolayarak elektrik enerjisine dönüştürecek alttan ısıtmalı 27 bin 532 kişi kapasiteli "Türkiye'nin ilk ekolojik stadı"nda inşaatın yüzde 99'unun tamamlandığı bildirildi - Sivas Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kılıç: "Stadın yüzde 99'u tamamlandı, ufak tefek işler yapılıyor. Koltuklar tamamlandı, çim serildi, soyunma odaları, yedek kulübeleri, kale direkleri hazır" - "UEFA standartlarına uygun, pırıl pırıl, mükemmel bir stadyum oldu"

Enflasyon rakamlarının yankıları

- KSO Başkanı Zeytinoğlu: - "Önümüzdeki aylarda da gerek baz etkisi, gerek döviz kurları ve gerekse enerji fiyatları nedeniyle enflasyonda gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz. Enflasyondaki düşüş kalıcı olmalı" - KOTO Başkanı Özdağ: - "2016'da en öncelikli makro sorunlardan biri enflasyon olacak ve bu kapsamda hükümetimizin öncelikle hedefi enflasyonla mücadele olmalıdır"

EXPO'da çocuklar için yenilenebilir enerji parkı

- EXPO 2016 Antalya sergi alanında kurulan su değirmeni, rüzgar gülleri ve güneş panelleri ile hem enerji üretilecek hem de çocuklara elektrik üretimi hakkında uygulamalı bilgi verilecek - Üç yenilenebilir enerji kaynağından üretilecek saatte yaklaşık 250 kilovat enerji, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin aydınlatılmasında kullanılacak

Karabük Milli Eğitim Müdürü Köse:

- "Öğretmenlerimiz çok fedakar bir şekilde en disiplinli, en verimli hazırlıklarla bu kurslara büyük bir enerji harcadılar."

Garanti Bankasından güneş enerjisi projelerine finans desteği

- KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Kıvrak: - "Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi ile müşterilerimize kredi geri ödemesinde 10 yıla kadar vade, 2 yıla kadar geri ödemesiz dönemin yanı sıra doğru, kapsamlı bilgi ve güvenilir yönlendirme imkanı sunuyoruz"

Arılar "bal mesaisi"ne başladı

- Bursa İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Sezgin: - "Arılar salkım yaparak soğuktan korunmak için kış uykusuna yatar ancak diğer canlılar gibi uyku haline geçmez. Sürekli uyanık, canlı dururlar ve az da olsa enerji harcar. Baharın gelmesiyle uyanıp salkımı bozan arılar, bal üretimine başladı" - "Arıcılar, 2015 yılında bal üretiminde ve arılı kovan varlığı bakımından Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırdı ve 103 bin ton bal üretimi yapıldı. Bal verimi ve diğer arı ürünlerinde üretim birçok faktöre bağlı olmasına rağmen, 2016 yılında da 2015 yılına eş değer bir üretim bekliyoruz"

'Temiz enerjiye geçişi hızlandırmamız çok önemli'

ABD Başkanı Obama, "Petrol fiyatları şu an düşük. Bu ekonomi için iyi bir gelişme ancak fiyatların düşük olduğu bu dönemi iyi kullanarak temiz enerjiye geçişi hızlandırmamız çok önemli" dedi.

'Rusya boru hatlarında AB kurallarından kaçınıyor'

Carnegie Enstitüsü enerji uzmanı Livingston, Rusya'nın doğalgaz boru hattı projelerini Avrupa Birliği'nin (AB) üçüncü taraf erişimine ilişkin kurallarına uygun tasarlamadığını belirtti.

Gazprom Türk şirketlerine yaptığı indirimi iptal etti

Rus enerji devi Gazprom, Türkiye'de özel sektörde bulunan doğalgaz şirketlerine uyguladığı indirime son verme kararı aldı.