Etiketler

Enerji Bakanlığıyla ilişkili kurumlarda kaç mühendis var?

Akajans'ın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakanlıkla ilişkili 8 şirket ve kurumda yaklaşık 3 bin mühendisin çalıştığını bildirdi.

Tarım Bakanlığına 4 yılda kaç mühendis alındı?

Akajans'ın haberine göre 2016-2020 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığında 2396 mühendis,1436 veteriner ve 142 tekniker istihdam edildi.

Erdoğan'a şok mektup: “Bekir Yıldız’ı da o başkanı da o üyeleri de çizin!”

Tek parti döneminde "Bu camiden La İlahe İllallah yazısını sil" diyen CHP'nin Kaymakamına "Jandarman var, gücün yetiyorsa sil" restini çeken o babanın oğlu Yunus Demirel'den "reis"e mektup var... Eski Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı, emekli bürokrat makine mühendisi olan Yunus Demirel, AK Parti’de “yerel yönetimlerde” dönen bazı "işler"e isyan etti.

Emniyet Genel Müdürlüğüne personel alımı

Emniyet Genel Müdürlüğüne sözleşmeli bilgisayar mühendisi alımı yapılacak.

Elektrikli 'Pehlivan' Balkan yollarında

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerince yapılan elektrikli araç "Pehlivan Elektrak", Balkan turu kapsamında Makedonya'da tanıtıldı.

'Kir, su ve yağ itici' kumaş geliştirdiler

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünde yürütülen bir proje kapsamında kir, su ve yağ itici, yanmaya dayanıklı kumaş geliştirildi.

Elektrikli 'Pehlivan' Balkan yollarına düşecek

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerince yapılan elektrikli araç "Pehlivan Elektrak", tanıtım amacıyla Balkan turuna çıkacak.

Mega projenin etüdü için mali teklif alınacak

İstanbul'un trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nde etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde mali teklifler 3 Mayıs'ta alınacak.

Yarından itibaren hava sıcaklıkları artacak

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen, "Son tahminlere göre perşembe gününden itibaren yurt genelinde hava sıcaklıklarında artış bekliyoruz." dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bin 677 personel alınacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere bin 111'i mühendis, 566'sı veteriner hekim olmak üzere toplam bin 677 sözleşmeli personel alınacağını bildirdi.

Orijinal olmayan batarya ve şarj aletlerine dikkat

- Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektik-Elektronik Bölümü Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sağlam: - "Cep telefonu, dizüstü bilgisayar, tablet gibi cihazlarda orijinal olmayan şarj aleti ve batarya kullanımı, ölüme davetiye çıkartmaktır"

"Bal Arıları Mühendis Oluyor" Projesi, Eskişehir'de

- Ford Otosan öncülüğündeki proje kapsamında öğrencilere meslek seçiminde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olumsuz sonuçları anlatılacak

Hatay'ın yöresel kahvaltılıkları tescil bekliyor

- Birçok baharatın karışımıyla elde edilen sürk, toprak altında bekletilerek yemeye hazır hale getirilen cara peyniri, keçi sütünden yapılan tuzlu yoğurt gibi Hatay'a özgü kahvaltılıklar, coğrafi işaretle tescillenmeyi bekliyor - MKÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Avşar: - "Hatay coğrafi işaret anlamında çok avantajlı bir yer. Sayısız ürün çeşidi bulunuyor ve bunların tescilinin yapılarak katma değer kazandırılması gerekiyor"

Kuyudan karbondioksit ve su fışkırdı

- Aksaray'da 2009 yılında gaz ve su çıkışı nedeniyle betonla kapatılan kuyudan, 7 yıl sonra tekrar karbondioksit ve su fışkırmaya başladı - Aksaray Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Aydın: "Kuyunun yeniden patlama sebebi, karbondioksit gazının, daha önce kuyuya basılan betona zamanla basınç yaparak bir çatlak bulması olabilir. Bu çatlaklardan dolayı karbondioksit gazının suyu 35-40 metre fışkırttığını düşünüyoruz"

"İkinci el otomobilde kilometreye değil diğer aksamlarına bakın"

- KTÜ Makina Mühendisliği Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilgin: "İkinci el otomobil alırken kilometreye bakmaktan ziyade aracın dış aksamına, kaportaya bakmak daha mantıklıdır. Yeni nesil motorlu araçlarda 100 bin kilometreler çok büyük rakamlar değil" - "Günümüzde büyük motorlu araç almanın da çok fazla avantajı olduğunu söyleyemeyiz"

Isparta'da "Mülteciler" paneli

- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyük: - "İmam hatip liselerinin Arapça derslerine Suriyeli öğretmenlerimiz dil öğretmek üzere girecekler" - Yükseköğretim Kurulu YÖK Üyesi Prof. Dr. Hatiboğlu: - "Türkiye'nin de ihtiyaç hissettiği alanlarda Suriyeli öğretim üyelerinin istihdamına yönelik çok fazla adım atmamışız. 300 civarında kişi ilahiyat alanında istihdam edilirken, 15 kişi mühendislik, tıp, teknik alanlarda istihdam edilmiş"

Türk mühendislerden dünyada bir ilk

- TÜBİTAK BİLGEM ve GTÜ iş birliğiyle Türk mühendisler tarafından antikanser ilaçlarının hasta üzerindeki etkisini anında ölçebilen elektrokimyasal biyosensör cihazı üretildi - Cihaz, otomatik ve elektrokimyasal olması açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. - GTÜ Rektörü Prof. Dr. Görgün: - "Geliştirilen biyosensör, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların insan vücudundaki DNA'ya hasar verebilecek özelliklerini belirleyebilecek bir cihazdır" - Proje yöneticisi Dr. Uludağ: - "Bu cihaz tamamen BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü altyapısı kullanılarak milli ve yerli olarak üretilmiş bir cihaz" - "Şu anda cihazımız BİLGEM tarafından AR-GE amaçlı üretilip, satılmaya hazır. İsteyen BİLGEM'e parasını ödeyip, cihazı kullanabilir"

Türk mühendis, mantardan batarya malzemesi üretti

- ABD'de yaşayan Türk mühendis Prof. Dr. Cengiz Özkan'ın mantar kullanarak ürettiği bataryalar, hem ekolojik hem de daha yüksek performans sağlıyor - Prof. Dr. Özkan: - "Mantarı ters çevirdiğinizde yarım küre şeklindeki başının altında gözenekli yapıları göreceksiniz. Bu bize gözenekli yapının, batarya için bir elektrot malzemesi olarak işimizi görebileceği fikrini verdi" - "Uzun çalışmalar sonrasında anladık ki mantar batarya, zamanla performansı artan bir batarya. Çünkü önceden açılmayan gözenekler, kullandıkça açılıyor"

2 bin 71 personel alımı yapılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: 2 bin 71 gıda mühendisi, ziraat mühendisi ve veteriner alacağız

Arıtma sularda hipertansiyon riski

Akdeniz Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erbaş,"Arıtma sistemlerinin filtreleri sodyum klorür yani tuz ile yıkandığı için suyun tuzlanmasına sebep oluyor. Sodyum hipertansiyon riskini artırıyor" dedi.

Mermer tozu ve külden suda batmayan 'beton' üretildi

AKÜ Mühendislik Fakültesinden bilim insanları, mermer tozu ve yanmış kömür külünden, çevreci, hafif, ısıya ve suya dayanıklı beton blok üretti.

Iğdırlı öğrenciler NASA mühendislerine uzayı sordu

Iğdır'da düzenlenen "e-konferans"ta öğrenciler NASA'da görevli Türk mühendislere sorular yöneltti.

'Aileden gelen beslenme alışkanlığı hastalığa davetiye çıkarıyor'

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erbaş, aileden gelen beslenme alışkanlıklarının hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.

HÜRKUŞ yuvadan uçmaya hazırlanıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) mühendisleri tarafından tasarlanan eğitim uçağı HÜRKUŞ'un dünya genelinde satışlarının önünü açacak sertifika sürecinde sona gelindi.

'Geçmiş 10 yıla göre depreme daha hazırlıklıyız'

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, deprem kuşağında yer alan Türkiye'nin geçen 10 yıla göre depreme daha hazırlıklı olduğunu söyledi.

Sandıklı Doğalgazına Kavuşuyor

Etüt-harita ve kamulaştırma projesi yapılması amacıyla mühendislik hizmet alımı ihalesi ilanını yayınlanmıştı. Yapılan ihaleyle Sandıklı-Şuhut doğalgaz boru hattının güzergahı ve haritalama işlemleri tamamlanıp, zemin etüt çalışmalarına başlandı.

Çü Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunlarının 30. Yıl Buluşması

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği’nden mezun olanlar 30. Yıl Buluşması’nda bir araya geldi. 1982 yılında eğitim öğretime başlayan Gıda Bölümü 33 yıllık sürede 2 binden fazla mezun verdi.Çukurova Üniversitesi Zira

Aracınızı kışa hazırlayın

Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Karamangil, kış öncesi sürücülere lastik, motor, silecek, akü gibi araç aksamında alınması gereken önlemlerle ilgili uyarılar yaptı.