İnsan Neden Kaybeder - Abdullah BAYSAL

İnsan Neden Kaybeder


1- Haram kazançlar gün gelir, asıl sahibine bir şekilde geri döner.

Örnek: Deniz kenarındaki evinizi, deniz benim deyip ne kadar doldurursanız doldurunuz, doldurduğunuz miktar kadar gün gelir deniz tsunami olup, onu elinizden geri alır.

 

2- İmtihan için.

Bakara Sûresi/155-156.Ayet

 (Ey mü’minler! İtaat edeni isyan edenden ayırt etmek için) andolsun ki sizi hem biraz korku ve açlıkla hem de mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. (Ey Resûlüm!) Sabredenlere (lütuf ve ihsanımı) müjdele! Öyle ki onlar, kendilerine bir bela geldiği zaman ancak: “Biz Allah için (teslim olmuş kullar)ız ve elbette biz, (yine) O’na döneceğiz.” derler.

Çünkü gelen her türlü afet ve musibet, Allah’ın bilgi, irade ve takdiri dâhilindedir. Sabretmek ise, insanın Allah’ın takdirine boyun eğmesi ve günah teşkil eden arzularına engel olmasıdır.

 

3- Yaşadığınız hayatta aklınızın ermediği, "neden bu olaylar böyle oluyor bir türlü anlamıyorum" dediğiniz hadiselerin içyüzünü anlamak istiyorsanız, Kur'an-ı Kerimde bahsi geçen Hz. Musa ile Hz Hızır arasındaki kıssayı mutlaka okuyunuz. (Kehf Suresi 60-82. Ayetler)

 

4-Sûrâ Sûresi / 30.Ayet

"Sizin başınıza gelen herhangi bir musibet kendi ellerinizle kazandığınız (günahlar) yüzündendir."

Toplumlara gelen zelzele, sel baskını, tûfan, kasırga, kıtlık ve benzeri afetler birer musibet olduğu gibi; ahlâkî çöküşler, geçim sıkıntısı, sevgisizlik, saygısızlık, güvensizlik, beceriksiz idareciler, ekonomik bozukluklar, haksızlık, adaletsizlik ve benzerleri de toplum için birer musibettir.

(O,) yine de çoğunu affeder.

Hz. Ali buyurmuştur ki; “Kur’an’ın bu âyeti mü’minler için en ümit verici ayetidir. Zira Kerîm olan Allah bir kere azap etti mi artık tekrar azap etmez. Affedince de onu geri almaz.”

 

5- Necm Sûresi / 31.Ayet

Göklerde olanlar ve yerde bulu­nan­lar(ın hepsi) Allah’ındır. (Bu da) kötülük yapanları (aynen) yaptıklarıyla cezalandırması, güzel hareket edenlere de daha güzeliyle (cennet ve cemâliyle) karşılık vermesi içindir.

info@memur5.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Nis
04Nis

İşin Sırrı Şu

19Mar
26Şub
15Şub

Aklı Selimle Hareket Etmek