Ekonomi

ekonomi ve piyasalar hakkında en güncel haberler

Ekonomi Haberleri

Ordu'da fındık dalda kalmıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından 2 yıl önce ve fındık bahçe sahiplerinin kolaylıkla yerli işçi bulmasını sağlamak amacıyla başlatılan 'Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın' projesine bu yıl da devam ediliyor. Yeni sezon için başvuruların devam ettiği çalışmada son 1 haftada rekor başvuru yapıldı.

Çiftçilerin kış hazırlığı şimdiden başladı

Siirt'in Kurtalan ilçesinde çiftçiler, hayvanlarının kışlık yem ihtiyaçlarını karşılamak için samanları balyalar haline getirerek kışa hazırlık yapıyor. Çiftçiler balyalar haline getirdikleri buğday, mercimek ve arpa samanını büyük şehirlere gönderiyor.

Kibar Holding, 2021 yılında yürüttüğü sürdürülebilirlik faaliyetleri raporunu yayınladı

Kibar Holding, 2021 yılında yürüttüğü sürdürülebilirlik faaliyetleri raporunu yayınladı. Sürdürülebilirliği iklim değişikliği ile mücadele, döngüsel ekonomiye geçiş, çevreye ve topluma fayda oluşturma ve fırsat eşitliği olmak üzere her yönüyle ele alan grup, oluşturduğu 2025 Sürdürülebilirlik Stratejisi kapsamında Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 2030 ajandasına sunacağı katkıyı artırma yolunda önemli adımlar attı.

Bir zamanların pamuk diyarı artık tropik meyvelerle anılıyor

Türkiye'nin en erkenci sebze ve meyvesinin yetiştiği Adana'da iklimle birlikte ürün çeşitliliği değişti. Bir zamanlar pamuk ve buğday diyarı olan Adana, artık tropik meyvelerle ekonomiye katkı sunuyor.

Hepsiburada Premium kullanıma açıldı

E-ticaret platformu Hepsiburada, alışverişlerde kullanıcılara belli avantajlar sağlayacak Premium hizmetini uygulamaya aldı.

Afyonkarahisar'da ayçiçeklerde yüksek verim bekleniyor

Afyonkarahisar'da yüzde 75 hibe ile ekilen ayçiçeklerin, yağışların da etkisiyle rekoltesinin yüksek olması bekleniyor. Hibe almayan çitçilerinde ayçiçek ektiği gözlenirken, çitçilerin yüzü gülüyor.

Diyarbakır'da 30 milyon liralık yatırımla kurulan işletme hizmete açıldı

Diyarbakırlı iş adamı Kadir Denizhan, 30 milyonluk dev yatırımı vesilesiyle 7'den 70'e herkesi tarihi Sur, Dicle Nehri ve Hevsel Bahçeleri'yle bir araya getirdi. 25 bin metrekare alana kurulu, 150 kişiye istihdam kapısı sağlayan Two kafe ve restoran hizmete açıldı.

Bursa'da ulaşıma zam

BURULAŞ, personel, işletme ve enerji maliyet artışları sebebiyle, 4 Temmuzdan itibaren geçerli olacak fiyat tarifelerini açıkladı. Metro, tam bilet fiyatı 5,25 liradan 6,50 liraya yükselirken, indirimli 4,50 liradan 6 liraya, öğrenci ise 2,25 liradan 3 liraya yükseldi. Ancak yapılan zamlara rağmen, Bursa 4 büyük kent arasında yine en ucuz ulaşım ile dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, makul fiyatlardaki ulaşım için ayda 70 milyon lira sübvansiyon uyguladıklarını ifade etti.

Borsa haftaya yükselişle başladı

Borsa, haftaya yüzde 0,61'lik yükselişle başladı.

Aras Kargo, SocialBrands Veri Analitiği'nde sektörünün en iyisi seçildi

Aras Kargo, dijitaldeki en başarılı marka ve projelerin ödüllendirildiği Brandverse Awards'ta SocialBrands Veri Analitiği Bölümü Kargo Kategorisi'nde üçüncü kez altın ödülün sahibi oldu.

Fiyatı en çok artan ve azalan ürünler belli oldu

Haziran ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 24,8 ile şehir gazı ve doğalgaz oldu. Bu ayda patates ve bazı yumru bitkiler hariç sebze yüzde 24,85'lik azalışla en çok ucuzlayan ürün olarak gerçekleşti.

Devlet teşvikiyle kendi işini kurdu, 2 yılda üretimi 10 katına çıkardı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 36 yaşındaki genç girişimci Mesut Şen, devlet teşvikiyle kurduğu hayvan çiftliğinde üretimi 10 katına çıkardı.

İki kadın arkadaş sırt sırta verdi ipek böcekçiliğine başladı, 45 günde 34 bin lira kazanacaklar

Elazığ'da 2 ev kadını aile ekonomisine katkı sağlamak için omuz omuza verip ipek böceği yetiştirmeye başladı. 45 gün süren yetiştirme süreci sonucunda ise ev ekonomisine 34 bin lira girecek.

Baklavacıların bayram mesaisi başladı

Baklavanın başkenti Gaziantep'te baklava ustaları Kurban Bayram öncesi Türkiye'nin dört bir yanından gelen baklava siparişlerini yetiştirebilmek için yoğun şekilde çalışıyor.

Bursa'da ayrıcalıklı hayata ilk adımlarını attılar

Bursa'da 2018 yılında 650 bin metrekare alan üzerinde Türkiye'nin en büyük karma projesi olma özelliği ile inşa edilmeye başlanan Downtown Bursa Projesi'nin ilk etabındaki 552 daire hak sahiplerine teslim edildi.

Sıralı Kebap bu yaz İstanbul'da, seneye Bodrum'da

Antalya, Ankara ve Dubai'de hizmet veren Sıralı Kebap, şube sayısını artırıyor. İstanbul şubesi yaz sonunda hizmete girecek, önümüzdeki yıl ise Bodrum restoranı kapılarını açacak.

Kiralık araçlara talep patladı

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, çevresinde pek çok tatil bölgesi olan İzmir'de de araç kiralama talepleri arttı. Araç kiralama şirketleri vatandaşların ellerini çabuk tutmasını tavsiye ederken, bir günlük araç kirası 500 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkıyor.

Amasya'da domates hasadı başladı

Karadeniz Bölgesi'nin sebze üssü Amasya'da ocak ayındaki şiddetli kar yağışı sonucu yıkılması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla sağlanan destekle yeniden kurularak üretim sezonuna yetiştirilen seralarda domates hasadı başladı. Hasat, üreticisinin yüzünü güldürürken, bir kilo domates tarlada 8 lirayı bulan fiyatlarda alıcı buluyor.

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 16,7620 liradan, euro ise 17,49 liradan haftaya başladı.

Toplam 3104 haber.