Sağlık

sağlık ile ilgili güncel haberler

Sağlık Haberleri

''Kleptomani kadınlarda daha fazla görülüyor''

Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Halime Dal Uysal, ''Kleptomani hastalığının (çalma hastalığı) gizli tutulması, kişilerin bu durumdan utanarak açığa çıkarılmayıp saklanması ve tedaviye başvurulmaması yaygınlığın belirlenmesini engellemektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir'' dedi.

Dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Gürsoy'a açık davet

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Avrupa'da yapay bir kalbi yerleştiren ilk kadın doktor olma başarısından dolayı 18 Kasım 2019'da Almanya tarafından '2019 Yılın Hekimi' ödülüne layık görülen Ordulu Kalp Cerrahı Dilek Gürsoy'a bazı önemli ameliyatlarını Ordu'da yapması çağrısında bulundu.

Çam ve Sakura Şehir Hastanesi 2 yılda 5 milyonu aşkın hastaya hizmet verdi

Dünya Şizofreni Günü'nde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen serginin açılışında konuşan hastanenin Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, 'Hastanemiz 2 yılını tamamladı, bu kısa süreye 5 milyonun üzerinde hasta muayenesini sığdırdı. 200 binin üzerinde yatarak hasta tedavisini, 150 binin üzerinde ameliyat edilmiş hastayı, en güzeli de 25 binin üzerinde doğmuş bebeği sığdırdı' dedi.

Kripto parada zarar eden kişiler intihara kadar sürüklenebilir

Son yılların popüler yatırım aracı olan kripto paralardan edilen zararların psikolojik etkileriyle ilgili konuşan Eskişehir Şehir Hastanesi'nde Psikolog Murat Kural, 'İnsanlar intihar etme noktasına gelebiliyor' dedi.

Damar sertliği nedir? Damar sertliği belirtileri nelerdir?

Damar sertliğinin, tıbbi adıyla ateroskleroz, vücudun atardamarlarını etkileyen ve tedavi edilmediğinde hayati tehlikeye yol açabilen kalp damar hastalığı olduğunu bildiren Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Mustafa Seren, 'Şeker hastalığı, obezite, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, aile bireylerinde kalp hastalığının olması, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme damar sertliği riskini artırıyor. Damar sertliğinin belirtileri, hangi atardamarın etkilendiğine göre farklılık gösteriyor' dedi.

Bir telefonla sağlık hizmeti

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen hizmetle yatağa bağımlı hale gelen hastalara evde sağlık hizmeti veriliyor. Doktor ve sağlık çalışanları tarafından verilen bu hizmetle muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetleri aile ortamında almalarını sağlanıyor.

Op. Dr. Şen: 'Doğumdan hemen sonra annelik estetiği yaptırırken zamanlamaya dikkat edilmeli'

Jinekolog Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, doğum yapan kadınları uyararak, doğumdan hemen sonra annelik estetiklerinin yapılmaması gerektiğini söyledi.

Tiroid hastalıklarının görülme sıklığı artıyor

Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aktaş, tiroid hastalıklarının görülme sıklığının ülkemizde oluşan farkındalık sonucu gün geçtikçe arttığını belirterek, bu organın ürettiği hormonların eksikliği ya da fazlalığının bireylerde ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini bildirdi.

Paris ışıltısı gençleştiriyor

Yüze ışıltı vererek canlılık katan, 59 vitamin ve mineralden oluşan mezoterapi yöntemlerinden Paris ışıltısı hakkında bilgilendirmede bulunan Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Ekiz, 'İşlemi gerçekleştirenler için adeta bir sanat eseri etkisi oluşturan bu işlem ile yaşınızdan 5 ila 10 yıl daha genç görünebilirsiniz' dedi.

Yaz mevsimine girerken beslenmeye dikkat

Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi, yaz aylarına girilirken beslenmeyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Perde ameliyatı ile 9 yıllık evlat hasreti son buldu

Diyarbakır'da yaşayan Gurbet Üzyandı, 3 başarısız aşılama ve 3 düşükten sonra perde ameliyatı ile 9 yıllık bebek hasretini sona erdirirdi.

Yaşam Akademisi yeni dönem söyleşileri başlıyor

Alanında uzman isimler eşliğinde farklı konuları işleyen Yaşam Akademisi yeni dönem söyleşileri başlıyor. Yaşam Akademisi'nin bu sezonda ilk konuğu Dr. Neslihan İskit olacak. İskit, misafirlerine kalp yogasını deneyimletecek.

Uzmanı uyardı: Her 6 kişiden biri bu hastalığa yakalanıyor

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulkerim Yılmaz, İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) hastalığının, 30-50 yaş aralığında her 6 kişiden birinde görüldüğünü söyledi.

'Göz içinde ışık çakması ciddi hastalıkların habercisi olabilir'

Yaş ilerledikçe artan göz içindeki ışık çakmalarının ciddiye alınması gerektiğini belirten Op. Dr. Mahmoud Babaei, 'Vücuda gelen herhangi bir zorlama durumunda, ağır sporla uğraşanlarda, uzun süre gözü yoran çalışmalarda, karanlıkta araba ve cep telefonu kullananlarda ışık çakması daha sık görülür. Özellikle uzun süre cep telefonu gibi ışıklı ekranlarla uğraşanlarda ışık çakmaları oluşabilir' dedi.

Yapay zeka desteği ile meme kanserinde yüksek tanı mümkün

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden olan meme kanserinin geliştirilen yeni uygulamalar ile teşhis ve tanısının kolaylaştığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Özgür, 'Yapılan araştırmalar radyolojide kullanılacak yapay zekanın geliştirilmiş karar destek sistemi ile daha yüksek bir tanı performansına sahip olduğunu gösteriyor' dedi.

Azerbaycanlı minik Fatıma, Lokman Hekim Van Hastanesinde şifa buldu

Azerbaycan'da yaşayan 12 yaşındaki Fatıma Abdullayeva, Lokman Hekim Van Hastanesinde yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Son 24 saatte korona virüsten 3 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 3 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 922 yeni vaka olduğunu açıkladı.

Dört haftadan uzun süre ishali devam edenler dikkat

Dört haftadan daha uzun süreli yani kronik ishali olan kişilerde inflamatuvar bağırsak hastalığından şüphelenilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Mustafa Akar, bu kişilerin mutlaka bir gastroenteroloji hekimine başvurması gerektiğini belirtti.

Meme kanserinde umut veren çalışma

Kadınlarda sık görülen meme kanserinde umut veren bir çalışmaya imza atıldı. Ürgüp Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kayhan Özdemir ve ekibi meme kanserleri üzerinde yaptıkları çalışmada, risk faktörüne veya yakınmalara sahip hastalarda, daha erken taramalar yaparak takip aralıkları kısaltılabiliyor.

Toplam 863 haber.